instalacje kompleksowo

Wykonamy dla Ciebie instalacje Rekuperacji

REKUPERACJA

Rekuperacja - wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

Jest to rozwiązanie, które pozwala ograniczyć straty energetyczne budynku i obniżyć koszty związane z jego nagrzewaniem. 

Czym jest rekuperacja?

 • Rekuperacja to system wentylacji mechanicznej, który odzyskuje ciepło z powietrza wywiewanego z pomieszczeń i przekazuje je temu, które jest nawiewane do wnętrza.
 • Nie można jednak zastąpić standardowego ogrzewania samą rekuperacją. To uzupełnienie dla zastosowanych systemów ogrzewania.

Jak rekuperatory wspierają ogrzewanie domu?

 • Rekuperatory wykorzystują wymienniki ciepła, które odpowiadają za wymianę energii cieplnej pomiędzy powietrzem wywiewanym a nawiewanym.
 • Cieplejsze powietrze znajdujące się wewnątrz domu oddaje swoje ciepło świeżemu powietrzu napływającemu z zewnątrz.
 • Dzięki temu rozwiązaniu można zaoszczędzić pieniądze przeznaczone na rachunki ogrzewania.

Czy rekuperacją da się chłodzić dom?

To zależy od klasy energetycznej domu. Im lepiej zaizolowany, tym bardziej można rozważać rekuperację jako źródło chłodzenia.

Należy jednak przewidzieć dobre izolowanie kanałów wentylacyjnych,  oraz rekuperatora aby uniknąć wykraplania się wilgoci.

Czy przewody rekuperacji się czyści?

 • Przewodów PE (polietylenowych) nie trzeba czyścić. Ich wewnętrzna warstwa ma właściwości antybakteryjne, antygrzybiczne i antystatyczne.
 • Wewnętrzna warstwa tych przewodów posiada właściwości antybakteryjne, antygrzybiczne i antystatyczne. 
 • Filtry w rekuperatorze skutecznie utrzymują kanały nawiewne w czystości, a powietrze wywiewane nie dostaje się do pomieszczeń – im więcej filtrów i wymian tym lepsza czystość 
 • Dlatego nie ma potrzeby wykonywania regularnych prac konserwacyjnych w postaci czyszczenia przewodów PE

Gdzie umieszczane są przewody rekuperacji?

 • Przewody nawiewne i wywiewne:
  • Nawiew: Przewód nawiewny prowadzi świeże powietrze z zewnątrz do pomieszczeń. Zazwyczaj umieszcza się go w korytarzach, sypialniach lub salonach.
  • Wywiew: Przewód wywiewny odprowadza zużyte powietrze na zewnątrz. Umieszcza się go w kuchni, łazience, toalecie i innych pomieszczeniach, gdzie jest większe zanieczyszczenie powietrza.
 • Przewody w pomieszczeniach technicznych:
  • Rekuperator: W pomieszczeniu technicznym (np. w piwnicy lub garażu) znajduje się rekuperator. To tam umieszcza się przewody nawiewne i wywiewne, a także inne komponenty systemu rekuperacji.
 • Przewody w suficie lub podłodze:
  • Czasami przewody są ukryte w suficie lub podłodze, aby nie zajmować miejsca na ścianach. Jest to szczególnie popularne w nowoczesnych budynkach.
 • Przewody w przestrzeniach technicznych:
  • W budynkach wielorodzinnych przewody mogą biec przez przestrzenie techniczne, takie jak korytarze techniczne, aby uniknąć widoczności na zewnątrz mieszkań.

Czerpnia i Wyrzutnia - Gdzie i jakie średnice

Czerpnie i wyrzutnie powietrza w systemach wentylacji mają kluczowe znaczenie dla prawidłowego działania rekuperatora. Oto kilka ważnych informacji na temat ich umiejscowienia i średnic:

Czerpnia powietrza:

Lokalizacja: Czerpnia powietrza może być umieszczona na ścianie lub dachu budynku. Warunki umiejscowienia: Czerpnia powinna być zabezpieczona przed opadami atmosferycznymi i działaniem wiatru. Najlepiej umieścić ją na północnej lub północno-wschodniej stronie budynku, aby uniknąć nagrzewania promieniami słonecznymi. Odległość od okien, gruntu, kominów i sąsiednich budynków powinna być zachowana. Dolna krawędź otworu wlotowego czerpni powinna znajdować się co najmniej 2 metry powyżej poziomu terenu.

Wyrzutnia powietrza:

Lokalizacja:
 • Wyrzutnia może być umieszczona na dachu lub ścianie.
Odległość od okien:
 • Jeśli montujemy wyrzutnię na ścianie, zachowajmy odległość od przeciwległej ściany sąsiedniego budynku z oknami – minimum 10 metrów.
Dla budynków bez okien, minimalna odległość to co najmniej 8 metrów. Średnice przewodów:
 • Średnica czerpni i wyrzutni powinna być dobrana na podstawie obliczeń przepływu i ilości powietrza, jakie musi zostać dostarczone do układu wentylacyjnego.
Odpowiednio dobrana średnica zapewni sprawne oddychanie budynku bez zadyszki. Pamiętaj, że dokładne umiejscowienie i średnice zależą od indywidualnych warunków budynku i projektu

Jaka wysokość pomieszczeń i wylewki jest potrzebna do zmieszczenia rekuperacji w stropie parteru lub pod sufitem poddasza

 • Przewody PE (polietylenowych) mają różne średnice od 50 mm do 90 mm
 • minimalana grubość warstwa styropianu na stropie to 60mm – zastosowanie rur o średnicy 50 mm
 • Optymalna  grubość warstwy styropianu na stropie to 80 mm – zastosowanie rur o średnicy 75 mm
 • Najlepsza grubość warstwy styropianu na stropie to 100 mm – zastosowanie rur o średnicy 90 mm
 • Wysokość poddasza aby umieścić instalację pod sufitem to przedział 2,6-2,8 m

Czy można rekuperator umieścić na poddaszu?

 • Jeśli poddasze jest ogrzewane lub posiada odpowiednie warunki (temperatura i wilgotność), montaż rekuperatora może być dobrym wyborem. Montaż rekuperatora  nieogrzewanym strychu
  lub poddaszu nie jest zalecany. 

 • Jaka temperatura ? Praca urządzenia wymaga, aby w pomieszczeniu panowała dodatnia temperatura, najlepiej równa lub większa niż 8 stopni Celsjusza. W niższych temperaturach rekuperator może nie działać wydajnie lub ulec uszkodzeniu.

 • Jaka wilgotność powietrza?: Wilgotność powietrza również ma znaczenie. Poziom wilgotności powinien być niższy niż 60%, aby uniknąć korozji i zniszczenia rekuperatora

Dlaczego Polecamy rekuperatory z wymiennikiem Enatalpicznym

Wymiennik entalpiczny w rekuperatorze

Zalety wymiennika entalpicznego

Odzysk wilgoci:

 • Wymienniki entalpiczne nie tylko przekazują ciepło, ale także odzyskują wilgoć z powietrza zużytego. To szczególnie korzystne w okresach o niskiej wilgotności.
 • Brak skraplania:
 • Dzięki membranie paroprzepuszczalnej nie dochodzi do skraplania pary wodnej na wymienniku, co jest problemem w standardowych wymiennikach.

Efektywność energetyczna:

 • Pomimo niższej efektywności w odzysku temperatury, wymienniki entalpiczne są uważane za bardziej efektywne ze względu na odzysk wilgoci.

Wady wymiennika entalpicznego

Koszty- cena zakupu wyższa ok 10% od wymiennika przeciwprądowego

 •  Wymienniki entalpiczne są zazwyczaj droższe niż przeciwpławowe.

Czułość na zanieczyszczenia:

 • Membrana wymiennika entalpicznego może być wrażliwa na zanieczyszczenia, dlatego wymaga regularnej konserwacji.

Cechy rekuperatorów reQnet:


– Zastosowania wymiennika entalpicznego CORE (modele ERV) z innowacyjną membraną polimerową odzyskującą wilgoć z powietrza wywiewanego to kontrola wilgotności powietrza w Twoim domu.

– Połączenie automatycznego sterowania wydajnością wentylacji opartego o wbudowane w urządzenie czujniki CO2 i wilgotności z wygodną obsługą przez smartfon lub tablet z wykorzystaniem komunikacji Wi-fi to maksymalny komfort użytkowania i oszczędność zużycia energii.

– Izolacja rekuperatora wykonana w stu procentach z pianki polietylenowej zapewnia doskonała izolację akustyczną i termiczną, bez mostków cieplnych, a także niską wagę urządzenia.

– Wykorzystanie najnowszych technologicznie silników prądu stałego niemieckiej firmy EBM-Papst w połączeniu z systemem stałego przepływu to gwarancja niskiego zużycia energii elektrycznej i cichej pracy rekuperatora.

– Innowacyjny system podwójnej filtracji powietrza nawiewanego z filtrem dokładnym klasy F9 chroniącym przed tzw. smogiem, jako jedyny w tej klasie urządzeń zapewni prawdziwą ochronę zdrowia Twojej rodziny.

– Automatyczny by-pass 100% idealnie współpracujący z gruntowymi wymiennikami ciepła.

– Wbudowana płynnie sterowana nagrzewnica PTC zapewniająca komfort działania rekuperatora w każdych warunkach.

– Rozbudowana automatyka z możliwością podpięcia pod system domu inteligentnego, jako standardowe wyposażenie.

O Naszej Firmie

Jesteśmy ekipą specjalistów, którzy nie boją się nowych i ciekawych wyzwań. Przyjmujemy wszelkie trudne i kompleksowe zlecenia instalacji elektrycznej, hydraulicznej, klimatyzacji i rzetelnie i terminowo je zrealizujemy z potwierdzeniem w postaci gwarancji.

Zadzwoń lub napisz i opisz co potrzebujesz zlecić a my to zrealizujemy w dobrej cenie i gwarancją jakości i terminu

Dlaczego Warto wybrać Naszą Firmę

Kompleksowość

Zajmiemy się kompleksowo wykonaniem wszystkich instalacji. Od projektu poprzez wybór materiałów oraz kompleksowa usługa montażu i uruchomienie. Bez stresu, nerwów wszystko z myślą o Inwestorze.

Bezpieczeństwo

"Nie musisz się martwić" Dla wzmocnienia Twojego bezpieczeństwa mamy polisę OC na 1 000 000 zł Sumy Ubezpieczenia . Z nami nie musisz się martwić również o opóźnienia w zakończeniu realizacji. Ustalając termin trzymamy się go w 100%.

Najlepsze materiały i systemy

Współpracujemy z takimi firmami jak: NKT, TFKable, LEGRAND, WAVIN, Kan-Therm, LG, Hitachi, Viessmann, UPONOR, PURMO, GRUNGFOS, HANS GROHE, GEBERIT

Jedna firma - jedna gwarancja Wszystkie instalacje

Instalacje elektryczne /ELektryka

elektryka

INSTALACJE SANITARNE

Ogrzewanie - podłogowe, grzejniki

ogrzewanie podłogowe

Kotłownie/ Maszynownie

Smart home: Ampio Loxone

ampio
Loxone

POMPY CIEPŁA

KLIMATYZACJA

REKUPERACJA

FOTOWOLTAIKA

fotowoltaika

Opinie o naszej firmie

Jeden wykonawca instalacji - jedna gwarancja na wszystkie instalacje

Darmowa i szybka wycena

Wyślij maila lub z ostaw swój numer telefonu a my w ciągu kilku dni uzgodnimy i wycenimy prace oraz materiały

Nasza firma w liczbach

0 +
Zrealizowanych instalacji
0 +
Zadowolonych Klientów
0 +
Przejechanych km
0 +
lat doświadczenia

Nasz zespół

Zarząd

Manager/Specjalista

Elektrycy

Hydraulicy

siedziba firmy

Nasze Oddziały

Oddział Sieradz

Oddział Wrocław

Scroll to Top